Dýňová kaše: skutečně zdravá snídaně při bezeškrobové dietě.

Při dietě s vynecháním škrobů je trochu problém najít vhodnou snídani, která by kromě absence obilovin splňovala ještě požadavek tradiční čínské medicíny na zahřátí Yangu sleziny, posílení Qi středu, tj. na celkovou tonifikaci a nastartování metabolismu.

Tuto funkci sice velmi hezky plní polévky – například horký hovězí vývar, který je bezesporu jednou z nejzdravějších snídaní na světě. Vývar ale jednak není vždy po ruce (jeho příprava trvá několik hodin, musíme ho proto mít uvařen do zásoby), a jednak k tomu, aby se člověk ráno zasytil, potřebuje ve vývaru sníst i velké množství zeleniny a masa, protože rýže nebo rýžové těstoviny jsou při bezeškrobové dietě zapovězeny.

V tomto článku se proto zaměříme na alternativní zdravou snídani, která splňuje všechny požadavky tradiční čínské medicíny a bezeškrobové diety:

  • je teplá, právě uvařená z čerstvých surovin
  • ingredience mají příznivý vliv na zdraví, čili posilují Qi sleziny. Taková snídaně dodává energii, posiluje celkově organismus včetně imunity
  • je chutná
  • její příprava zabere jenom pár minut, což je mnohdy v případě snídaně nejdůležitější

 

Ingredience (pro 2 osoby):

  • ½ středně velké dýně hokaidó
  • 2 mrkve
  • černý sezam na posypání, trocha olivového oleje, sůl

Postup:

Dýni hokaidó rozkrojíme na polovinu a vybereme z ní lžící semínka a ta vyhodíme. Nakrájíme ji na kostky a dáme s pokrájenou mrkví vařit v osolené vodě. Vodu je potřeba osolit trochu více (já dávám jednu kávovou lžičku soli na osobu), protože vodu nakonec všechnu slijeme. Dýni není nutné loupat, slupka, která je v syrovém stavu velmi tuhá, po uvaření dokonale změkne. Vaříme cca 10 minut. Oč více tuto dobu překročíme, o to bude výsledná kaše vodnatější, což nemusí každému chutnat.

Po uvaření všechnu vodu slijeme a uvařenou dýni s mrkví rozmixujeme tyčovým mixérem. Kaši podáváme posypanou černým sezamem a pokapanou olivovým olejem nebo olejem z vlašských ořechů. My jsme si ji oblíbili ještě s dalšími pochutinami, jako jsou například černé a zelené olivy, pár zrníček nakládaného zeleného pepře apod. Fantazii se meze nekladou. Jistě by šly vymyslet i sladké varianty kaše s kustovnicí, skořicí, stévií či horkým nedoslazovaným kompotem.

Rozbor ingrediencí z hlediska TCM:

Dýně hokaidó díky své žluté barvě a fádní nasládlé chuti patří k prvku země a ke slezině. Má schopnost zpevňovat zemi, tj. vysušovat nadbytečnou vlhkost, jíž velmi často slezina trpí, a současně doplňuje slezinovou Qi. Nic lepšího si po ránu naše trávení nemůže přát.

Mrkev posiluje Qi sleziny a žaludku, doplňuje Yin plic, a současně rozptyluje stagnace potravy – což je velmi užitečné pro to, aby se trávení a metabolismus po ránu hladce nastartovaly. Při pravidelné konzumaci této snídaně (alespoň 5x týdně) také velmi brzo dojde ke zlepšení zraku. Odvrácenou stranou těchto benefitů je lehce naoranžovělá barva, kterou po nějaké době její pravidelné konzumace získáme. Avšak to je jednak plně reverzibilní a navíc zcela zdraví neškodná změna, která může zejména příznivce prezidenta Trumpa dokonce potěšit.

Černý sezam velmi mocně doplňuje esenci ledvin, a to je mimořádně důležité zejména proto, že se jedná o bezmasou snídani, kde by jinak bylo o ledvinnou esenci postaráno jen velmi málo nebo vůbec.

Tip:

Dýni a mrkev si lze připravit nakrájené již večer, a ráno jen krátce povařit. Celkově příprava této snídaně zabere čas, který se počítá spíše na krátké minuty, a i tím dokáže bez problémů konkurovat konvenční snídani, kdy je potřeba najít  pečivo, v lednici, co na něj, všechno to na stůl nanosit, nakrájet, namazat… Přitom benefit pro zdraví je neporovnatelný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *