ZAVLAŽOVÁNÍ PODMÁČENÍM – ZALÉVÁME KOŘÍNKY

Podzemní, podpovrchové zavlažování

Na tento způsob zalévání mě přivedl kamarád, který mi vyprávěl o cestě do Izraele. Viděl tam údajně rozlehlé plantáže doslova bující zeleniny uprostřed pouště, přitom nikde žádná tryskající voda – vše bylo zavlažováno pod povrchem, voda byla dopravována přímo ke kořínkům.

Výhody takového způsobu zavlažování jsou údajně tyto:

 1. Na prvním místě úspora vody, a to hlavně tam, kde je jí nedostatek. Když zaléváme stříkáním, většina vody se v horkých dnech vypaří ještě předtím, než se stačí vsáknout. Anebo se vsákne do povrchové vrstvy půdy, a ta je tou, která nejdříve vysychá. Každý den tak opakujeme při stříkání koloběh zvlhčování povrchu a jeho následné vysychání, přitom ke kořenům se dostane jen nepatrná část použité vody.
 2. Když zaléváme klasickým způsobem skleník, odpařující se voda vytváří vysokou vlhkost vzduchu, která moc nesvědčí zelenině, zato výborně prospívá plísním a různým škůdcům, jako jsou svilušky, mšice, molice aj.
 3. Semínka plevelů potřebují k naklíčení vlhkost hlavně v povrchové vrstvě. Z hloubky 5 cm se na povrch prodere málokterý plevel, všechny klíčí v blízkosti povrchu, který je při klasickém zalévání nejvlhčí.

kvetinac-a-kvety-se-citi-jako-doma

V mém konkrétním případě se k výše uvedeným motivům přidal ještě jeden osobní, a to veliká lenost, díky které v minulých letech nebyl skleník zaléván pravidelně a na zelenině to bylo tu a tam znát.

Zdroje na internetu (nepočítám-li ty v hebrejštině) byly dost skoupé (nenašel jsem téměř žádné praktické rady) a proto jsem se rozhodl pro experiment.

Jako materiál jsem zvolil PPR trubku o průměru 20 mm, což je klasická plastová tvrdá trubka, ze které se dělají rozvody vody. Její instalace je extrémně jednoduchá, je k tomu zapotřebí jen svářečka plastových trubek, která se dá sehnat do 1.500,- Kč. Potrubí z PPR trubek je trvanlivé, zahrabané v půdě se nebude deformovat, a to ani v ohybech, které jsou z prefabrikovaných kolínek také z tvrdého plastu (jakákoli hadice by se v ohybu zalomila). PPR trubka odolá i nechtěnému zásahu rýčem při podzimním rytí, a příznivá je i cena – 20 Kč za metr.

Vzdálenost jednotlivých zavlažovacích trubek jsem si určil takovou, aby korespondovala s předpokládaným rozestupem rostlin, tj. 25 cm. Hloubku jsem nejprve odhadl na 7 cm, ale později jsem ji upravil na 10 cm (voda si prorážela cestu na povrch).

zavlazovani-podmacenim-ke-korinkum-instalace-01

Zbývalo vyřešit vývrty. Nejmenší vrták, jaký jsem doma měl, byl o průměru 1 mm. Rozhodl jsem se na každé straně trubky (proti sobě) udělat dírky ve vzdálenosti 10 cm. Při ploše jednoho vývrtu 0,785 mm2 a počtu 20 vývrtů na 1 běžný metr potrubí to vycházelo 15,7 mm2/bm, což na záhonku, který jsem měl v úmyslu zavlažovat, dělalo v souču něco kolem 150 mm2, což je 1,5 cm2. Plocha v cm2 je už o něco snáze představitelná: pro srovnání, PPR trubka o průměru 20 mm a tloušťce stěny 3,4 mm má průsvit o ploše 1,36 cm2. Znamenalo to, že součet mých průvrtů byl na samé hranici průtoku potrubím, takže kdyby bylo potrubí delší, už by nemusel dostačovat tlak na to, aby se „nasytily“ vodou všechny zavlažovací průvrty.

kvetinac-rustikalni-kvetinac

Řešením je buďto zvětšit rozestupy mezi průvrty, anebo přivést do systému vodu z více konců, tak, aby mezi jednotlivými přívody byla vzdálenost nejvýše 8 m. Naštěstí PPR systém obsahuje i T-kusy, díky nimž je to snadné.

zavlazovani-podmacenim-ke-korinkum-instalace-02

Průvrty jsem potom při vaření potrubí orientoval tak, aby směřovaly do stran, nikoli do hloubky. Vycházel jsem přitom z předpokladu, že rostliny budou sázeny vedle potrubí, nikoliv pod něj.

Na konec potrubí jsem navařil kus se závitem a do něj zašrouboval koncovku rychlospojky zakoupenou v obyčejném hobbymarketu. Ta slouží ke snadnému připojení zahradní hadice na systém podzemního zavlažování. Zbývalo zavlažovací systém přihrnout hlínou a udusat.

slider01

TIPY:

 • Před uzavřením systému je dobré potrubí propláchnout silným proudem vody, aby se vypláchly plastové hobliny, které uvízly při vrtání uvnitř a které by mohly ucpat průvrty.
 • Při napojení na vodovodní řad se ukázalo, že tlak v zavlažovacím systému je příliž velký a půda nestačila v hloubce vodu vstřebat. Před napojení hadice jsem proto ještě přidal kohout, kterým se průtok omezí tak, aby se voda stihla vsáknout.

O praktické zkušenosti s tím, zda se systém podpovrchového zavlažování osvědčil, se s Vámi podělím v tomto článku.

kvetinac-malovany

 

Comments 2

  1. Post
   Author
   La Lagartija

   Určitě jde o standardní rozprašovač vody – pokud vám nevadí, že se více jak polovina rozstříkané vody v parném dni vypaří. Myslím si ale, že podobné věci se v našem „hobbymarketu“ v okresním městečku prodávají za polovinu ceny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *